Komputery jednopłytkowe

Raspberry Pi, Arduino, ale na początek Microbit…

Microbit na początek nauki programowania, w tym programowania układów elektronicznych jest najlepszym rozwiązaniem dla dziecka.

BBC microbit to niewielkich rozmiarów płytka rozwojowa przygotowana przez BBC. Cel był prosty – stworzenie platformy, która zachęci najmłodszych do eksperymentowania z elektroniką, tworzenia własnych projektów, rozbudzi fantazję i ciekawość. Płytka zbudowana została w oparciu o 32-bitowy procesor ARM Cortex M0. Znalazło się na niej miejsce dla matrycy czerwonych diod LED 5×5, dwóch programowalnych przycisków, czujników: temperatury, światła, magnetometru i akcelerometru. Zapewniono także łączność w standardzie Bluetooth Low Energy.

Programowanie:

BBC tworząc płytkę micro:bit chciało uczynić programowanie prostym i maksymalnie przystępnym, tak aby nawet najmłodsi użytkownicy nie mieli z tym problemów. Płytkę microbit można zaprogramować w edytorze z poziomu strony www, w dedykowanym edytorze microbit od Microsoftu oraz w edytorze Mu. Po podłączeniu modułu przez USB przedstawia się on jako zwykła pamięć przenośna. Wystarczy wrzucić na nią wygenerowany w edytorze plik HEX. Jeżeli chcesz wykorzystać pełen potencjał modułu Bluetooth w komunikacji z urządzeniami mobilnym ucieszy Cię fakt, że BBC przygotowało aplikacje dla systemów Androim i iOS.

Źródło: nettigo.pl

Przykładowe projekty z wykorzystaniem microbit

Wykorzystanie microbita do obliczania czasu przejazdu
Papierowe pianino
Czujnik wilgotności ziemi
Kompas z microbita
Prezentacja microbita
Źródło: botland.com.pl

Prezentacja microbita
Źródło: OFFICIAL BBC YouTube channel

Microbit to dopiero początek do tworzenia większych rzeczy. Do microbita można podłączyć bardzo dużo różnych dodatków zwiększających jego funkcjonalność. Poniżej zostały przedstawione wybrane z nich.


płytka rozszerzeń LED RGB dla Microbit

Okrągła płytka rozszerzeń dla modułów Micro:bit posiadająca 24 diody LED RGB, mikrofon oraz głośnik. Płytka w połączeniu z modułem głównym może zmienić się w zegarek, minutnik, ozdobą do noszenia lub interaktywną, kolorową zawieszką. Dodatkowe porty P0 oraz P1 umożliwiają podłączenie dodatkowych czujników. 


Grove Inventor Kit – zestaw wynalazcy dla Microbit

Zestaw Grove Inventor Kit dla microbit zapewnia nieskończone możliwości dla płytek rozwojowych od BBC. Najważniejszym elementem zestawu jest Grove Shield dla microbit v2.0, która daje nam możliwość podłączenia i korzystania z wielu modułów Grove, w tym czujników, wyświetlaczy i  siłownika do interakcji z microbit. Kolejnym atutem zestawu Grove jest to, że nie potrzebujesz wiedzy ani umiejętności lutowania, tworzenie  prototypów będzie o wiele łatwiejsze i wygodniejsze. Grove Inventor Kit zawiera 8 modułów, aby umożliwić rozpoczęcie pracy z micro: bit. Za pomocą tych modułów jesteś w stanie zmierzyć odległość między obiektami i wyświetlić ją na wyświetlaczu zawartym w zestawie. Używając gestów możesz sterować odtwarzaczem muzyki lub stworzyć inteligentną  ochronę dla swojego biurka lub pokoju.

Maqueen platforma robota dla Micro:bit

Maqueen jest graficznie programowaną platformą robota dla micro:bit. Posiada interesujące cechy i jest plug-and-play, dzięki czemu umożliwia dzieciom szybko nauczyć się programowania graficznego w zabawny sposób, dbając o zainteresowanie dzieci nauką i myśleniem logicznym. Przeznaczone dla dzieci w wieku 8+.

Źródło: botland.com.pl