Jak chronić dziecko w sieci?

Kilka prostych zasad, które każdy rodzic, opiekun, nauczyciel powinien znać.

„Zacznij rozmowę na temat zagrożeń w Sieci w młodym wieku dziecka” – David Emm, starszy analityk ds. Bezpieczeństwa w firmie zajmującej się bezpieczeństwem w Internecie Kaspersky Lab.

„Myślę, że jedną z kluczowych rzeczy jest rozpoczęcie procesu omawiania bezpieczeństwa w Internecie z dziećmi w młodym wieku, kiedy zaczynają robić wszystko, co wiąże się z Internetem.

Niech używają komputera razem z Tobą, a nie samodzielnie, co daje możliwość przypominania im, że świat online jest podobny do świata rzeczywistego i że istnieją tam zarówno bezpieczne, jak i niebezpieczne rzeczy. Pozwala to także na omówienie rzeczy, które nas chronią, np. zabezpieczenia internetowe, hasła itp.

Gdy dorastają i zaczynają korzystać z Internetu samodzielnie, poszerz krąg swojego wpływu. Na przykład, jeśli pozwolisz im założyć konto na jakimś portalu, pomóż im stworzyć sensowne hasło i wyjaśnij, dlaczego powinni używać różnych haseł dla każdego konta i możliwych konsekwencji, nie zrobienia tego.”

„Jeśli nie zrobiłbyś tego twarzą w twarz – nie rób tego online” – Shelagh McManus, doradca ds. Bezpieczeństwa w zakresie bezpieczeństwa oprogramowania Norton firmy Symantec

„Rada, którą daję mojej rodzinie i przyjaciołom to: Jeśli nie zrobiłbyś tego twarzą w twarz – Nie rób tego online. Na przykład, czy podszedłbyś do zupełnie nieznajomego i zacząłbyś rozmowę? Czy byłbyś agresywny wobec znajomych lub nieznajomych na boisku lub placu zabaw?

Tylko dlatego, że czujesz się chroniony przez pozorną barierę, jaką zapewnia ekran między tobą a osobą, z którą rozmawiasz, musisz pamiętać, że Internet jest wciąż prawdziwym światem.

Dzieci i młodzież muszą pamiętać, że wszystko, co robią w sieci, jest uwieczniane na zawsze i może wrócić, by ich „prześladować”. Wielu pracodawców patrzy na profile na portalach społecznościowych podczas analizowania kandydatów.”

„W żadnym wypadku nie pozwalam przeglądać Internetu samodzielnie” – Dave King, dyrektor zarządzający firmy Digitalis zarządzającej reputacją online

„Pierwszą i najbardziej podstawową zasadą jest to, że moje dzieci nigdy, pod żadnym pozorem, nie przeglądają Internetu bez opieki. Oba mają urządzenia iPad Mini, w których są bardziej biegli niż większość dorosłych, których znam. Ale oba urządzenia są ustawione tak, że zapominają hasło Wi-Fi, aby nie mogły się połączyć z Internetem bez mojej żony lub mnie.

Podobnie jest z komputerami w domu, do których mają dostęp, znajdują się one w naszej wspólnej przestrzeni życiowej (nie w sypialniach), dzięki czemu każda czynność jest widoczna.”

„Po prostu stosuj zasady z prawdziwego życia w świecie online” – Sue Gold, partner, zespół ds. Ochrony danych w firmie prawniczej Osborne Clarke

„Jeśli wychodzisz, to czy zostawiasz otwarte drzwi? Czy rozmawiasz z nieznajomymi na ulicy, o których nic nie wiesz, lub spotykasz ich w odosobnionym miejscu? Czy przekazujesz nieznajomym swoje najgłębsze sekrety i wszystkie twoje dane osobowe?

Pamiętaj o kreskówce z psem przy komputerze i napisem „W Internecie nikt nie wie, że jesteś Psem”. Ludzie mogą nie być kimś, za kogo się podają np. 10-letnia dziewczynka, z którą rozmawiasz, może okazać się 60-letnim mężczyzną.

Bądź rozsądny i pamiętaj, że musisz być czujny. Zachowaj ostrożność, podając swoje dane osobowe, w tym zdjęcia, które po pojawieniu się w jednym miejscu w Sieci, mogą pojawić się również w innych.”